Coffee, while less popular than tea worldwide, is the morning
beverage of choice for most Americans. The price we pay per cup can vary
dramatically. At the low end is instant. Regular Nescafe instant sells for
about $0.72 per oz, which will yield about 15 cups for a cost of about 4.8
cents per cup, plus the cost of water and added condiments. Brewed coffee
varies with the price paid per pound of beans/ grounds. One pound of beans or
drip grind yields about 60 cups of coffee. If you could buy wholesale, like
Starbucks or other mega retailers, you’d pay about $2.75/lb or 4 cents per cup.
Maxwell house from a big box retailer goes for around $7.15 (avg), or 11 cents
per cup. More expensive brands lift the cup-o-Joe to 25 or even 40 cents each. K-Cups
will set you back 80 cents per cup. Dunkin or Starbucks set the high end at $2
to $4 per cup for the convenience/ ambiance.


Differences in bean quality stem from two factors – variety
and harvest method. The Robusta plant produces almost twice the fruit per tree
as the Arabica, making its bean much cheaper, though more bitter and less
fragrant. This makes Arabica the choice for home brewers, while Robusta is
largely used to produce instant or freeze-dried.
The fruit on a coffea tree branch ripen at different times.
In commercial plantations, the beans are all stripped from the branch in one
harvest, while more expensive brands will hand-harvest multiple times, taking
only the red-ripe fruit.
Once the small fruit are collected, the fruity flesh, which
tastes a bit like a plum to me, is removed and the beans are air-dried. In the
Panama jungle, the fruit makes a tasty, refreshing snack while working. At this
point, the beans are usually bagged and sold to big processors, who will remove
the outer shell of the bean in large production facilities. The beans are then
resold, either green or roasted.
As with many labor intensive crops, the coffee growers often
get paid very little for their efforts, especially the ones who hand- harvest.
The “Fair Trade” movement has attempted to improve the situation, but grower
prices are still in the $1 per pound range.
The choice is yours –
from 5 cents to 5 dollars, or anywhere in between, for that morning brew.
I was surprised to find that tea is generally more expensive per cup. But,
that’s a whole ‘nuther story.
No comments:
Post a Comment